President’s blog|Give|Staff

Member terms

Members of the Board of Visitors are appointed by the governor to terms expiring on the following dates:

June 30, 2020
H. Benson Dendy III, Richmond, Va.
Robert D. Holsworth, Ph.D., Richmond, Va.
John A. Luke Jr., Richmond, Va.
Keith T. Parker, Decatur, Ga.

June 30, 2021
Todd Haymore, Richmond, Va.
Edward McCoy, Glen Allen, Va.
Tyrone E. Nelson, Henrico, Va.
G. Richard Wagoner, Jr., Birmingham, Mich.

June 30, 2022
Gopinath Jadhav, Richmond, Va.
Coleen Santa Ana, Elizabeth City, NC
Stuart C. Siegel, Richmond, Va.

June 30, 2023
Pamela El, NY, N.Y.
Carolina Espinal, Metropolitan, D.C.
Alexis Swann, Yorktown, Va.
Shantaram Talegaonkar, Richmond, Va.

Representatives (non-voting)

June 30, 2020
Undergraduate Student:  Samantha Lee
Graduate Student:  Michael Berger

Faculty Representative:  Scott Street
Faculty Representative (alternate):   Nancy Jallo

Staff Representative:  Saher Randhawa

Text version | Privacy | Accessibility | Webmaster